ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ

Την Τετάρτη 4 Μαΐου 2022 παραβρέθηκαν στο σχολείο μας επισκέπτριες του Κέντρου Υγείας Ελευσίνας, οι οποίες παρουσίασαν προγράμματα πρόληψης στους μαθητές όλων των τάξεων.

Συγκεκριμένα, οι Α΄και Β΄ τάξεις παρακολούθησαν προληπτικό πρόγραμμα με θέμα: « Στοματική υγιεινή και υγιεινή σώματος» όπου οι μικροί μαθητές/τριες εκπαιδεύτηκαν σε θέματα καθημερινής στοματικής και σωματικής φροντίδας και τη σημασία τους στην υγεία και τη ζωή τους.

Οι Γ΄και Δ΄τάξεις παρακολούθησαν πρόγραμμα με τίτλο: «Έξυπνοι στον ήλιο με ασφάλεια», όπου οι μαθητές/τριες διδάχτηκαν τρόπους που θα τους επιτρέπουν να χαρούν την θάλασσα και τον ήλιο προστατευμένοι και ασφαλείς.

Οι Ε΄και Στ΄τάξεις παρακολούθησαν πρόγραμμα με τίτλο: «Η αξία των γηρατειών»,  το οποίο είχε στόχο την ενδυνάμωση των σχέσεων της σύγχρονης πυρηνικής οικογένειας με άτομα τρίτης ηλικίας. Οι μαθητές/τριες αναφέρθηκαν σε παραδείγματα από την καθημερινότητά τους και κατέγραψαν τρόπους αλληλεπίδρασης με ηλικιωμένα άτομα στο περιβάλλον τους.