Τραγουδάμε κατά του εκφοβισμού με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο (6η Μαρτίου)

FotoJet 1

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτέλεσε μια αφορμή για τους μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης του σχολείου μας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να πάρουν μέρος σε δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή τους και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Οι μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης με τη βοήθεια της δασκάλας τους κ. Δόβα Ευφροσύνης τραγούδησαν  το τραγούδι «Αν δεις ένα παιδί να κλαίει» με δικό τους στίχο και μουσική διασκευή. Στη συνέχεια «έντυσαν» το τραγούδι τους  με ζωγραφιές και συνθήματα κατά του εκφοβισμού και της σχολικής βίας.

Τραγούδι: “Αν δεις ένα παιδί να κλαίει

Ελπίζουμε όλα τα παιδιά να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με αυτό το φαινόμενο της εποχής και να καλλιεργήσουν την ενσυναίσθησή τους, ώστε να αποφεύγονται παρόμοια περιστατικά στο μέλλον.