«ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΧΑΡΤΙΟΥ»

στο σχολείο μας από την Α΄ ΤΑΞΗ

Την Τρίτη 5/3/2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν βιωματικά την ανακύκλωση χαρτιού μέσω της δράσης που πραγματοποίησαν με την καθοδήγηση  της Υπεύθυνης Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΠΕ Δυτ. Αττικής, κ. Αλεξάνδρας Τσίγκου και της δασκάλας τους κ. Ελπινίκης Μιχάλη . Η δράση υλοποιήθηκε στα πλαίσια περιβαλλοντικού προγράμματος που πραγματοποιούν φέτος τα «πρωτάκια» μας σχετικά με την ανακύκλωση.

02

Οι μικροί μαθητές χωρίστηκαν αρχικά σε 5 ομάδες και ανέλαβαν δράση στο εργοστάσιο ανακύκλωσης χαρτιού, που στήθηκε στον χώρο της αίθουσάς τους.

Ακολουθώντας τα 5 στάδια του προγράμματος : 1. Μούλιασμα

ΜΟΥΛΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ 1

2. Πολτοποίηση

ΠΟΛΤΟΠΟΙΟΥΜΕ 2

3. Στράγγισμα

ΣΤΡΑΓΓΙΖΟΥΜΕ 3

4. Πίεση

ΑΠΛΩΝΟΥΜΕ 4

5. Στέγνωμα χαρτιού

ΣΤΕΓΝΩΝΟΥΜΕ 5

πέτυχαν τους στόχους της δράσης που ήταν :

Να γνωρίσουν βιωματικά την έννοια της ανακύκλωσης χαρτιού.

Να συνειδητοποιήσουν την εξοικονόμηση των υλικών πόρων μέσω της ανακύκλωσής τους.

Να ευαισθητοποιηθούν στην προστασία του περιβάλλοντος μέσω της μείωσης των απορριμμάτων.

Να απολαύσουν την αίσθηση της δημιουργίας μέσω του αποτελέσματος.

03

Οι μαθητές και οι μαθήτριες γνώρισαν  από κοντά την έννοια της ανακύκλωσης και δημιούργησαν τα δικά τους χαρτιά, τα οποία στέγνωσαν και ζωγράφισαν.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στις εκπαιδευτικούς για αυτήν την όμορφη, δημιουργική και συνεργατική εμπειρία!!!