3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

image

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (International Day of Persons with Disabilities) θεσπίστηκε και τηρείται  σε όλο τον κόσμο από το 1992 με απόφαση της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ και τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου.

Εικόνα1

Η επιλογή της ημερομηνίας αυτής συνδέεται με την υιοθέτηση από τον διεθνή οργανισμό στις 3 Δεκεμβρίου του 1982 του προγράμματος δράσης για τα Άτομα με Αναπηρία, που οδήγησε στην υπογραφή της διεθνούς Σύμβασης για τα δικαιώματά τους στις 30 Μαρτίου 2007 (Η Ελλάδα την κύρωσε το 2012).

Η Ημέρα αυτή δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις, στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις ίσες ευκαιρίες των ανθρώπων με αναπηρία.

20231210 192046

Στο πλαίσιο αυτό, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας στις 4 και 5 Δεκεμβρίου 2023, αναπτύχθηκαν δράσεις με στόχο την κατανόηση θεμάτων αναπηρίας και την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών μας πάνω σε ζητήματα που αφορούν την αποδοχή της διαφορετικότητας και την ισονομία των πολιτών. Ειδικότερα, μέσα από την προβολή εικόνων και βίντεο, την εισήγηση του ειδικού παιδαγωγού του Τμήματος Ένταξης του σχολείου μας κ.Πολυγένη Βασίλειου ΠΕ70 ΕΑΕ, αλλά και τη συζήτηση που ακολούθησε, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας γνώρισαν τις ποικίλες μορφές της αναπηρίας, διερεύνησαν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινή τους διαβίωση τα Άτομα με Αναπηρία και ενημερώθηκαν για τα δικαιώματα αυτών. Επιπλέον, ενθαρρύνθηκαν να αναπτύξουν προτάσεις με στόχο την ισότιμη πρόσβαση των ΑμεΑ στην κοινωνία μας και την προαγωγή της κοινωνικής δικαιοσύνης.

20231210 192502

Όλοι ίσοι…όλοι διαφορετικοί!

20231210 192431

Προτεινόμενα βιβλία Λογοτεχνίας για Παιδιά με θέμα την αναπηρία και την αποδοχή της διαφορετικότητας:

Book, better, photo.

Χόρεψε μαζί μου, εκδόσεις Ψυχογιός

Οδός Αλκυόνης, εκδόσεις Ελληνοεκδοτική

Ο αδερφός μου κυνηγάει δεινοσαύρους, εκδόσεις Πατάκη

Άννα Πένσα, εκδόσεις Καλειδοσκόπιο

Λυμένα κορδόνια, εκδόσεις Πατάκη

Η Αργυρώ γελάει, εκδόσεις Πατάκη

Φένια, η αγαπημένη των ήχων, εκδόσεις Πατάκη