ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Β΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΚΠΕ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ

Η Β΄τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε την Τετάρτη 18 Μαΐου το ΚΠΕ Ελευσίνας και υλοποίησε πρόγραμμα με τίτλο : «Ελευσίνα, αστικό μονοπάτι ….. για μύστες στην αειφορία»

Οι μαθητές/τριες περπάτησαν το «περιβαλλοντικό» μονοπάτι μέσα στην πόλη και κατέγραψαν τις παρατηρήσεις τους σε ειδικό έντυπο η κάθε ομάδα. Κάνοντας στάσεις σε συγκεκριμένα σημεία- κλειδιά σε θέματα περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος όπως η είσοδος του Αρχαιολογικού χώρου, η Πλατεία Ηρώων, ο Άγιος Ζαχαρίας ,  Παλιά Εργοστάσια της πόλης και την παραλία της Ελευσίνας γνώρισαν και κατέγραψαν στοιχεία της ιστορικής, κοινωνικό – οικονομικής και περιβαλλοντικής εξέλιξης της Ελευσίνας από την Αρχαιότητα μέχρι σήμερα και συζήτησαν για την ανθρώπινη παρέμβαση στο φυσικό περιβάλλον και το ρόλο αυτής της αλληλεπίδρασης στην εξέλιξη της πόλης μας.