Ειρεσιώνη

Οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄, Γ΄ Αθήνας και Δυτικής Αττικής, δια των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο του ετήσιου αφιερώματος για την κλιματική κρίση και με αφορμή τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, διοργανώνουν καμπάνια ευαισθητοποίησης των μαθητών και των μαθητριών με θέμα:

Στόχος της δράσης είναι ο προβληματισμός των μαθητών για την υπερκατανάλωση των υλικών αγαθών που γίνεται στις γιορτές των Χριστουγέννων με συνέπεια την επιβάρυνση του πλανήτη με εκροές, σπατάλη πόρων και ενέργειας, σπατάλη τροφίμων και αύξηση των απορριμμάτων. Δημιουργεί ευκαιρίες για προβληματισμό γύρω από θέματα σχετικά με τις πραγματικές ανάγκες αυτών των ημερών, τους εναλλακτικούς τρόπους να ευχαριστήσουμε τους αγαπημένους μας, τη μείωση του οικολογικού μας αποτυπώματος σχετικά με την ενέργεια, τη διατροφή, τα δώρα, τα ταξίδια κ.α., την έκφραση αλληλεγγύης σε όσους τη χρειάζονται. Περιλαμβάνει επίσης προτάσεις για δημιουργία οικολογικών στολιδιών, εναλλακτικού χριστουγεννιάτικου δέντρου με ανακυκλώσιμα υλικά και ευχετήριων καρτών.

Το σχολείο μας κατασκεύασε με συμμετοχή όλων των τάξεων , το δέντρο της Ειρεσιώνης – το δέντρο της αρχαιότητας.

Κάθε μαθητής και μαθήτρια κρέμασε τον δικό του καρπό πάνω στα κλαδιά όπως επίσης και την ευχή του για το περιβάλλον και τον πλανήτη μας.ΕΙΡΕΣΙΩΝΗ.jpg

Ακολουθείστε τον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε όλη τη δράση

Ειρεσιώνη!!!

Το χριστουγεννιάτικο δέντρο της αρχαιότητας αναβιώνει στο σχολείο μας.

Κλαδιά αγριελιάς, κάστανα, καρύδια, αμύγδαλα, ρόδια, βελανίδια

και κρεμασμένα μέταλλα για πλούτο κι αφθονία,

μαζί με τις ευχές όλων των μαθητών του σχολείου μας

συνέθεσαν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο μας.

Κάθε μαθητής και μαθήτρια κρέμασε τον καρπό του για να βλαστήσει η γη….

Κάθε μαθητής και μαθήτρια κρέμασε την δική του ευχή για τον κόσμο και τον πλανήτη μας….Μακάρι η γη μας να καρπίσει!!!

Μακάρι οι ευχές των παιδιών μας να σώσουν τον πλανήτη!!!