ΠΑΜΕ ΘΕΑΤΡΟ!

Θεατρική παράσταση: «Ταρτούφος»

Την Παρασκευή 18/11/2022, οι μαθητές/τριες των τάξεων: Α΄, Β1 και Β2 με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών: ΨούνηΑικ., Ιωάννου Β., Μιχάλη Ελ. και Χατζηαποστόλου Α., επισκέφθηκαν  το θέατρο «Τζένη Καρέζη» όπου παρακολούθησαν την παράσταση «Ταρτούφος» ,την περίφημη ,κλασική κωμωδία του Μολιέρου!

Οι μικροί μαθητές και οι μικρές μαθήτριες μαζί με τις δασκάλες τους, είχαν την ευκαιρία να ακούσουν το έργο και την καθαρή γλώσσα του Μολιέρου, να ταξιδέψουν ως τη Γαλλία και να γνωρίσουν  μέσα από μουσικοχορευτικές σκηνές, τον ψεύτη Ταρτούφο που στο τέλος αποκαλύπτεται ! Να κρίνουν ποιος είναι ανέντιμος και ποιος ειλικρινής, τι είναι αλήθεια και τι ψέμα. Να σκεφτούν  και να καταλάβουν πώς στο τέλος η αλήθεια, όποια κι αν είναι, βρίσκει για άλλη μια φορά τον δρόμο της και φανερώνεται!